background
logotype
image1 image2 image3

Historia fabrykiNajwiększy zakład przemysłowy w Wiązowie, zatrudniał 250 osób. Wielkim trudem uruchomiono i modernizowano produkcję obuwia. Wysiłek ludzi zniszczyła prywatyzacja. Po fabryce zostały straszące pustką mury.

W miesiącu czerwcu 1956 rozpoczęto produkcję rękawiczek skórzanych i tak powstały Strzelińskie Zakłady Wielobranżowe przemysłu Terenowego w Wiązowie, którym podlegała również drukarnia w Strzelinie. Pierwszym dyrektorem był Bronisław Żebrowski. W 1957 roku uruchomiono produkcję obuwia dziecięcego, była to produkcja ręczna i wynosiła 200 par dziennie. W 1958 uruchomiono oddział konfekcji skórzanej, przez około 5 lat produkowano równocześnie obuwie i odzież skórzaną, powiększając stopniowo ilość produkowanych wyrobów. W 1959 dotychczasowego dyrektora zastąpił dyrektor Bolesław Mizak Naczelnym natomiast dyrektorem technicznym został Marian Ruminski a kierownikiem produkcji Jan Izdebski, który przystąpił do mechanizacji produkcji obuwia przez zainstalowanie taśmy produkcyjnej i zmianę asortymentu produkcji obuwia z dziecięcego na damskie. W 1962 roku z kilku zakładów skupionych w przemyśle terenowym utworzono nowe przedsiębiorstwo "Dolbut" w Strzegomiu, w którego skład wszedł również Z-d wiązowski, a kierownikiem Zakładu został dotychczasowy kierownik produkcji Jan Izdebski, który w dalszym ciągu mechanizował proces produkcyjny. W 1965 uruchomiono drugą zmianę, likwidując wcześniejszą produkcję odzieży skórzanej. Oprócz produkcji obuwia damskiego, produkowano również sandały męskie i wywrotki dziecięce systemem chałupniczym. Nadzór nad produkcją chałupniczą sprawowała żona Jana Izdebskiego., Wanda Izdebska. Był to okres, w którym zakład zatrudniał ponad 250 osób. Po odejściu ze stanowiska dyrektora Jana Izdebskiego, następowały częste zmiany personalne na tym stanowisku, aż do ponownego objęcia tego stanowiska przez Jana Izdebskiego. Funkcję tą pełniło z różnym skutkiem, kilka osób m. in. Franciszek Podlaha, Jan Nogalski, K. Dylewski, W. Księżopolski, Zabój i inni. Po powrocie na stanowisko dyrektora Jana Izdebskiego, pełnił on te obowiązki do marca 1975 roku.

W marcu 1975 roku kierownikiem zakładu został Marian Konopa, który pełnił obowiązki kierownika zakładu do października 1990 roku, kiedy to nastąpiła likwidacja zakładu w Wiązowie.
W 1976 roku zakład został przejęty przez D.Z.P.S. "Odra" w Oleśnicy. W tym czasie produkowano obuwie damskie, a przez ostatnie dwa lata obuwie przemysłowe męskie - około 1500 par dziennie.
Obuwie to miało odbiorców i fabryka miała się dobrze.

Dyrektorzy:
Bronisław Żebrowski
Bolesław Mizak
Marian Rumiński

Kierownicy:
Jan Izdebski
Wacław Księżopolski
Henryk Dylewski
Franciszek Podlaha
Jan Nogalski
Marian Konopa

Mistrzowie produkcji manipulacji i opracowania:
Stanisław Cieślak
Lesław Latecki
Roman Schutterly
Maria Jadach
Franciszek Suchecki

Mistrzowie szwalni i montażu:
Jadwiga Latecka
Henryka Wałek
Jan Michalak
Bolesław Kawa
Paweł Skorupa
Jan Dębowicz

Kierownikiem produkcji od 1975 roku do 1990 był Józef Leńczyk.

W środku - majster montażu - Paweł Skorupa, z lewej - manipulant - Władysław Sołecki, z prawej portier - Wojciech Bijak
 


Kontrola techniczna. W środku - kierownik - Jan Izdebski, z lewej - Stanisław Dzieszkowski i Anna Skorupska
 

 
Szwalnia. Od lewej Jan Izdebski - kierownik zakładu Jadzia Latecka, brygadzista szwalni, Józef Leńczyk - mistrz montażu, Marian Konopa - kierownik produkcji
 
 
Kierownik zakładu - Marian Konopa

 

Kierownik produkcji - Józef Leńczyk

 

Opracował
Marian Konopa


Artykuł pochodzi z Nowego Kuriera Wiązowskiego 06.2002

2020  Towarzystwo Miłośników Ziemi Wiązowskiej